A A A

Pielgrzymka

do Portugalii i Santiago de Compostela

11 dni / 10 nocy


Miejsca i godz Mszy Sw. Uzależnione od dostepności.

 

Dzień 1 środa 7 września 2022, nocleg w Leiria (1 nocleg w Leiria)

Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza o godz. 00:00, o godz. 00:00 wyjazd autokarem z pętli autobusowej przy ulicy Pomarańczowej na lotnisko Berlin Tegel. (Check in 11h10). O godz. 13h10 wylot do Lizbony. Przylot o godz. 15h45 Przejazd do hotelu w Leiria  https://www.eurosol.pt/pt/hotel/eurosol-leiria-jardim-2, zakwaterowanie, kolacja. Nocleg. Dla chętnych wieczorny spacer po krętych uliczkach Leiria, historycznego miasto o szczególnym znaczeniu dla Portugalii.

 

Dzień 2 czwartek 8 września 2022 Guimaraes – Braga – Bom Jesus, nocleg w okolicy Bragi (2 noclegi w okolicy Braga)

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Wyjazd do Guimaraes, kolebki Portugalii. pierwszej stolicy kraju. Opcjonalne zwiedzanie zamku z X wieku i spacer po historycznym centrum miasta wpisanym na liste światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do najstarszego portugalskiego miasta i pierwszej siedziby biskupiej - miasto Braga. Przejście średniowiecznymi uliczkami Bragi do X wiecznej katedry. Na koniec nawiedzimy Sanktuarium Dobrego Jezusa na Górze, tam planowana prywatna Msza Św. 18:00 i zwiedzanie terenu Sanktuarium. Następnie przejazd do hotelu w okolicy Braga, zakwaterowanie, kolacja. Nocleg. www.hotelsbomjesus.pt/hotel-joao-paulo-ii-em-braga/.

 

Dzień 3 piatek 9 września 2022 Santiago de Compostela, nocleg w okolicy Bragi

Śniadanie, przejazd do Santiago de Compostela (roznica czasowa +1h), najbardziej znany hiszpański ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Katedra w Santiago de Compostela stanowi sanktuarium św. Jakuba i znajduje sie na Liście Światowego Dziedzictwa  UNESCO. Tam planowana prywatna Msza Sw (w lokalnym kosciele lub klasztorze) 12:00 (czasu hiszpanskiego). Zwiedzanie historycznego centrum miasta z katedra z lokalnym przewodnikiem (rezerwacja po stronie IN Tours, platnosc z gory). Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 4 sobota 10 września 2022, Sameiro Sanktuarium - Porto – Fatima, nocleg w Fatimie (5 noclegow w Fatimie)

Planowana prywatna Msza Sw. 07:30 w Sanktuarium w Sameiro. Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast północnej Portugalii, do Porto.

Zwiedzanie miasta: dzielnica Ribeira, podziwiana w trakcie rejsu po rzece Douro, możliwość zwiedzenia piwnic winnych wraz z degustacją i mini rejs po rzece Douro (rezerwacja po stronie IN Tours, platnosc z gory). Spacer uliczkami miasta, aleje Aliados, przepiękny dworzec St. Bento, dzielnica uniwersytecka, Wieża Duchownych - Torre dos Clerigos. Następnie przejazd do Fatimy do hotelu www.casasaonuno.com, kolacja, udział w modlitwie różańcowej wraz z procesją, nocleg.

 

Dzień 5 niedziela 11 września 2022, Fatima –Tomar - Coimbra – Fatima, nocleg w Fatimie

07:00 Msza św. Fatimie (w sanktuarium lub kaplicy hotelowej), śniadanie. Przejazd do miejscowości Tomar, tam zwiedzanie zespołu klasztornego Convento do Cristo, założonego przez Zakon Rycerzy Chrystusowych, dawnych Templariuszy. Następnie udamy sie do Coimbry, miasta akademickiego. Odwiedzimy najstarszy uniwersytet w kraju, zwiedzimy Katedrę i kościół św. Krzyża. Zobaczymy miejsca związane z życiem Siostry Łucji. Powrót do Fatimy. Kolacja, wieczorem modlitwa różańcowa wraz z procesja, nocleg.

 

Dzień 6 poniedzialek 12 września 2022 Fatima – Aljustrel – Batalha - Fatima, nocleg w Fatimie

07:00 Msza św. w Fatimie (w sanktuatrum lub kaplicy hotelowej. Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej: Bazyliki, Kaplicy Objawień, Bazyliki Trójcy Przenajświętszej, pomnika św. Jana Pawła II; po południu planowane przejście Drogą Krzyżową, a następnie udamy się do wioski Aljustrel miejsca urodzenia Pastuszków. W tym dniu udamy się również do miejscowości Batalha. Odwiedzimy między innymi zespól klasztorny Dominikanów i gotycką świątynię Matki Boskiej Zwycięskiej. Powrót do Fatimy. Kolacja.

21h30 wieczorem modlitwa różańcowa wraz z procesja a następnie o godz. 22h30 uroczysta Msza Sw. na placu “recinto”. Nocleg.

 

Dzień 7 wtorek 13 września 2022 Fatima, nocleg w Fatimie

Śaniadanie w hotelu. Uroczysta Msza św. na placu. o godz 10h00 (czas trwania ok. 2/3h).

Czas wolny na obiad. Reszta dnia do dyspozycji pielgrzymów na terenie Fatimy. Kolacja, wieczorem modlitwa różańcowa wraz z procesja, nocleg.

 

Dzień 8 sroda 14 września 2022 Fatima – Obidos – Alcobaça - Nazare- Fatima, nocleg w Fatimie

07:00 Msza św. w Fatimie (w sanktuatrum lub kaplicy hotelowej), śniadanie. Na początku udamy się do miasteczka ślubów - Obidos. Odbędziemy spacer średniowiecznymi uliczkami miasta, odwiedzimy kaplice królewska oraz skosztujemy słynnych wiśniowych likierów. Następnie udamy sie do miejscowości Alcobaça, zwiedzanie klasztoru Cystersów “ Mosteiro Santa Maria da Alcobaça “. Na koniec odkryjemy jedna z najstarszych wiosek rybackich Nazare. Odwiedzimy kościół Matki Boskiej z Nazare. Przewidziana przerwa na lunch, odpoczynek na plaży oraz zakup pamiątek. Po poludniu udamy się do hotelu, kolacja, udział w modlitwie różańcowej oraz procesji ze świecami.

 

Dzień 9 czwartek 15 września 2022 Fatima- Sintra – Cabo da Roca – Estoril& Cascais, nocleg w okolicy Lizbony (2 noclegi w Carcavelos)

07:00 Msza św. w Fatimie (w sanktuatrum lub kaplicy hotelowej), śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do miejscowości Sintra – letniej siedziby królów portugalskich. Możliwość zwiedzania Pałacu Narodowego. Następnie udamy sie na najdalej na zachód wysunięty przylądek kontynentu europejskiego Przylądek Skały “Cabo da Roca”. Na koniec panoramiczne zwiedzanie Estoril & Cascais– dwa malownicze kurorty w okolicy Lizbony. Przyjazd do hotelu https://www.rivierahotel.pt/. Kolacja i nocleg.

 

Dzień 10 piatek 16 września 2022 Lizbona, nocleg w okolicy Lizbony

Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Następnie udamy się do XVI wiecznej dzielnicy Belem. Zwiedzanie kościoła św. Hieronima, następnie panoramiczny przejazd dzielnicą Belem: wieża strażnicza, pomnik odkrywców. Przejazd do centralnej części Lizbony. Spacer do najstarszej części miasta – Alfamy, tam zwiedzanie Katedry, Kościoła św. Antoniego (Msza św. o godz. 15:00), Tarasu św. Wincentego (punkt widokowy) z przerwą na kawę. W kolejności: trawers do dzielnicy Baixa, zwiedzanie Praça do Rossio, kościół św. Dominika, Praça dos Restauradores z Aleją Wolności. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

 

Dzień 11 sobota 17 września 2022 Transfer na lotnisko w Lizbonie

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd słynnym mostem 25 Kwietnia do Almady (okolicy Lizbony)  gdzie zobaczymy Narodowe Sanktuarium Chrystusa Króla. Msza św. o godz. 10:00 a nstępnie udamy sie do nowoczesnej dzielnicy Lizbony Park Narodow. Na koniec odkryjemy nowoczesną dzielnice Parque das Nações (Park Narodow), zbudowanej dzięki temu, że Lizbona gościła targi Expo’98. Będziemy mogli zobaczyć most Vasco da Gama będacy najdłuższym mostem w Portugalii. Czas wolny.

Transfer na lotnisko okolo godz. 14h30. Check in 15h00. Wylot o godz. 17:00. Przylot do Berlina o godz. 22:30. Przyjazd do Szczecina ok. godz. 00:00.

 

Wszelkie informacje dotyczące pielgrzymki prosimy kierować do księdza Proboszcza.